STPS3170AFN
STMicroelectronics
511-STPS3170AFN
STPS3170AFN
Mfr.:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 170 V, 3 A Power Schottky Rectifier
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 7 328
Stock:
7 328 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 7328 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Similar Product
STMicroelectronics STPS3170AF
STMicroelectronics
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
RoHS:
Schottky Rectifiers
SMD/SMT
SMA (DO-214AC)
Single
Si
3 A
170 V
630 mV
80 A
4 uA
+ 175 C
STPS3170
Reel
Cut Tape
Brand: STMicroelectronics
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MA
Pd - Power Dissipation: 210 W
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vr - Reverse Voltage: 170 V